Jak sázet růže

Předně s kvalitním nářadím, takže naostřit rýče (fakt to pomáhá!).

Výsadbová jáma by měla být dostatečně hluboká a široká na sazenici. Sazenice růží se musí narozdíl od stromů a keřů sázet o něco hlouběji, sází se tak, aby místo očkování bylo asi 5cm pod zemí. Pokud pod kořeny navršíte kopeček zeminy, pomůžete kořenům růže kořenit směrem dolů (zamezíte stáčení kořenů k povrchu). Do vrchní poloviny výsadbové jámy klidně přimíchejte kompost. Růže jsou jedlíci, kompost ocení.

Zalít – růže před sázením potopte na několik hodin do vody. Po vysazení každé sazenici dopřejte plnou konev vody.

Nakopčit na zimu? Můžete, ale dělejte to až před skutečnými mrazy, až bude rosnička prorokovat aspoň -8°C. Do té doby je většinou celkem teplo a kopka chvojí nebo listí bude pod sebou hlavně držet vlhko, což dělá dobře plísním. Proto je lepší sazenice přikrýt až před většími mrazy, kdy budete sazenici chránit a ne vyrábět množírnu plísní a hub.

Ostříhat? Až na jaře. Ze dvou důvodů. První je ten, že do jara zapomenete, kam jste sázeli, a při hledání se velmi hodí každý delší klacek, který kouká ze země. Druhý důvod je ten, že rostliny už mají základní střih ze školky a každé stříhání je další ranou, tedy možností vstupu chorob, což je vždy horší na podzim než na jaře. Definitivní střih tedy nechte na jaro. V tu dobu vystříhejte všechny tenké slabé výhony, případně ty, které se navzájem kříží. Dál všechny poškozené (mráz, zimní fleky, apod.) až ke zdravému pupenu (ideálně směřujícímu ven z keříku). Jarní řez snáší růže lépe, protože je mohutně nadopovaná růstovými hormony, rychle zaceluje rány a rychle obrůstá.