Zahrada v Mníšku

Toto je poměrně častá situace u spousty novostaveb. Po srovnání terénu po dokonční stavby vznikne kolem domu val, na jehož vrcholu je kromě domu i terasa, na které se ale cítí opravdu dobře pouze zarytí exhibicionisté.
Je to takové pódium, na kterém vás dobře vidí nejen všichni sousedi, ale často i turisté na procházce na protějším kopci. Akustika bývá taky dokonalá, a tak když na terase pošeptáte manželovi, že sousedka přibrala, tak okamžitě ví celá vesnice, že vy víte a kdy se to narodí.
 
Je tedy dobré předejít nějakému faux pas a situaci řešit. Val kolem domu se obtížně udržuje, tráva na něm v létě rychle usychá, sklon bývá vražedný, sekání takového svahu je pak očistec. Obecně tyhle černé sjezdovky oceňují hlavně děti v zimě. Menším dětem se na tato místa často staví klouzačky, ze kterých pak na konci vesele vystřelují pěkných pár metrů daleko.
 
I tady jedna klouzačka byla, ale majitelé ji přesunuli na jiné místo a rozhodli se se svahem nemazat a osázet ho trvalkami a okrasnými trávami. K nim nakonec přibylo i pár stromů a keřů nad svah, které trochu změkčí hmotu domu a schovají ho do chladivé zeleně. Mezi trvalky a trávy jsem propašovala i pár růží s jednoduchým květem a samotné trvalky jsem nakombinovala tak, aby postupně kvetly v průběhu celé sezóny.
Když sázím zjara na nově připravené záhony, tak se mě často majitelé nedůvěřivě ptají, jestli "to" nějak za tuhle sezónu povyroste a jestli to i letos aspoň trochu pokvete. Nebojte, povyroste a pokvete.
 
Na fotkách je stav z kraje dubna, těsně po výsadbě (ano opravdu už po výsadbě). Rostlinky stihlo ještě pár mrazivných dní, tak neměly úplně lehký start, něco tedy zmrzlo. Koncem léta jsem se byla na záhon podívat a dosadit náhrady za pomrzlíky a přisadit nové rostlinky tam, kde se změnil tvar záhonu (posunul se okraj). A záhon kvetl až do mrazů. Poslední fotky jsou z konce října. Přestože ještě jsou vidět mezery mezi sazenicemi, trsy se úspěšně zapojují, sílí. V záhonu je místo tak akorát na podzimní dosadbu cibulovin.
 
 
Stav těsně po zasazení (ano, fakt tam jsou :) )
 
 
 
Konec léta 2020:
Podzim 2020
 
 
Podzim 2020: